13th IEEE International Workshop on Factory Communication Systems
Communication in Automation
May 31 - June 2, 2017, Trondheim, Norway

Program at a glance

Day 1 – Wednesday, May 31
08:00 – 09:00 Registration
09:00 – 09:30 Opening Session
09:30 – 10:30
Keynote
Trygve Harvei - Communication in the Industrial Internet of Thing
10:30 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 12:30
Session 1 - Wireless Networks
12:30 – 14:00 Lunch
14:00 – 15:30
Session 2 - Wireless Networks
15:30 – 16:00 Coffee break
16:00 – 17:30
Session 3 - Security
18:30 – 20:00 Welcome reception
Day 2 – Thursday, June 1
09:00 – 10:30
Session 4 - Industrial Communications
10:30 – 11:00 Coffee break
11:00 – 12:30
WiP Session 1 – Industrial Networks
12:30 – 14:00 Lunch
14:00 – 15:30
Session 5 - Architectures and Industrial IoT
15:30 – 16:00 Coffee break
16:00 – 17:00
Session 6 - Wireless Networks
19:00 - 24:00 Banquet Dinner
Day 3 – Friday, June 2
09:00 – 10:30
Session 7 - Scheduling of Industrial Communications
10:30 – 11:00 Coffee break
11:00 – 12:30
WiP Session 2 – Applications and Systems
12:30 – 14:00 Lunch
14:00 – 15:00
Keynote
Jerker Delsing - Local Automation Cloud Communication
15:00 – 15:30 Coffee break
15:30 – 17:00
Session 8 - Wireless
17:00 – 17:15 Closing Session
18:30 – 20:00 Visit to Nidaros Cathedral

Conference program

Day 1 – Wednesday, May 31
08:00 – 09:00 Registration
09:00 – 09:30 Opening Session
09:30 – 10:30
Keynote
Trygve Harvei - Communication in the Industrial Internet of Thing
10:30 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 12:30
Session 1 - Wireless Networks
ParSec: Wireless Industrial Communication - First PSSS Measurements in Industrial Environment.
Lisa Underberg, Ramona Croonenbroeck, Rolf Kraemer and Ruediger Kays.
Channel Modeling and Performance of Zigbee Radios in an Industrial Environment.
Mehrdad Damsaz, Derek Guo, Jeff Peil, Wayne Stark, Nader Moayeri and Richard Candell.
RSSI-based Parameter Estimation for Rician Fading Environments on Wireless Sensor Nodes.
Syed Muhammad Haider Aejaz, Werner Haselmayr and Andreas Springer.
12:30 – 14:00 Lunch
14:00 – 15:30
Session 2 - Wireless Networks
Worst-Case Bound Analysis for the Time-Critical MAC behaviors of IEEE 802.15.4e.
Harrison Kurunathan, Ricardo Severino, Anis Koubaa and Eduardo Tovar.
A certifiable resource allocation for real-time multi-hop 6TiSCH wireless networks.
Qi Wang, Katia Jaffrès-Runser, Yongjun Xu and Jean-Luc Scharbarg.
Duplication Avoidance Mechanisms to Reduce Bandwidth Usage in Redundant Wi-Fi Networks.
Gianluca Cena, Stefano Scanzio and Adriano Valenzano.
15:30 – 16:00 Coffee break
16:00 – 17:30
Session 3 - Security
Automated Fixing of Access Policy Implementation in Industrial Networked Systems.
Manuel Cheminod, Luca Durante, Lucia Seno, Fulvio Valenza and Adriano Valenzano.
Leveraging SDN To Improve Security in Industrial Networks.
Manuel Cheminod, Luca Durante, Lucia Seno, Fulvio Valenza, Adriano Valenzano and Claudio Zunino.
KNX IPv6: Design Issues and Proposed Architecture.
Stefan Seifried, Günther Gridling and Wolfgang Kastner.
18:30 – 20:00 Welcome reception
Day 2 – Thursday, June 1
09:00 – 10:30
Session 4 - Industrial Communications
Optimized Event Notification in CAN through In-Frame Replies and Bloom Filters.
Gedare Bloom, Gianluca Cena, Ivan Cibrario Bertolotti, Tingting Hu and Adriano Valenzano.
Makespan minimization of Time-Triggered traffic on a TTEthernet network.
Jan Dvorák, Martin Heller and Zdenek Hanzálek.
Engineering Tool to Develop CPPS based on IEC-61499 and OPC UA for Oil&Gas process.
Marcelo V. Garcia, Edurne Irisarri, Federico Pérez, Elisabet Estevez and Marga Marcos.
10:30 – 11:00 Coffee break
11:00 – 12:30
WiP Session 1 – Industrial Networks
Design of a Highly Reliable Wireless Module for Ultra-Low-Latency Short Range Applications.
Raja Sattiraju, Jasper Siemons, Mohammad Soliman, Wasim Alshrafi, Hans Dieter Schotten and Fabian Rein.
Suitability of Power over Ethernet Technology for Power.
Benajmin Häring, Hans Dermot Doran and Stefan Eberli.
Bit Error Rate Simulation Studies for PSSS with Multi-User Detection for Industrial Multipath-Fading Environments.
Monique Düngen, Frank Hofmann and Henrik Schulze.
Extending OpenFlow with Industrial Grade Communication Services.
Luis Silva, Pedro Goncalves, Ricardo Marau and Paulo Pedreiras.
Wireless Industrial Communication for Connected Shuttle Systems in Warehouses.
Abdulkadir Karaagac, Jetmir Haxhibeqiri, Wout Joseph, Ingrid Moerman and Jeroen Hoebeke.
Using LoRa for industrial wireless networks.
Mattia Rizzi, Paolo Ferrari, Alessandra Flammini, Emiliano Sisinni and Mikael Gidlund.
Towards monitoring of hybrid industrial networks.
Arne Neumann, Marco Ehrlich, Lukasz Wisniewski and Jürgen Jasperneite.
12:30 – 14:00 Lunch
14:00 – 15:30
Session 5 - Architectures and Industrial IoT
Semantic interface for machine-to-machine communication in building automation.
Daniel Schachinger and Wolfgang Kastner.
A Pilot for Proactive Maintenance in Industry 4.0.
Luis Lino Ferreira, Michele Albano, José Silva, Diogo Martinho, Goreti Marreiros, Giovanni di Orio, Pedro Maló and Hugo Ferreira.
Towards a mixed NoC/AFDX architecture for avionics applications.
Laure Abdallah, Jérôme Ermont, Jean-Luc Scharbarg and Christian Fraboul.
15:30 – 16:00 Coffee break
16:00 – 17:00
Session 6 - Wireless Networks
A Software-Defined MAC Architecture for Wi-Fi Operating in User Space on Conventional PCs.
Gianluca Cena, Stefano Scanzio and Adriano Valenzano.
A Dynamic Flow Allocation Method to the Design of a Software-Defined Real-Time Mesh Network.
Florian Greff, Ye-Qiong Song, Laurent Ciarletta and Arnaud Samama.
19:00 - 24:00 Banquet Dinner
Day 3 – Friday, June 2
09:00 – 10:30
Session 7 - Scheduling of Industrial Communications
Quality of Service on the Arrowhead Framework.
Michele Albano, Paulo Miguel Barbosa, José Bruno Silva, Roberto Duarte, Luis Lino Ferreira and Jerker Delsing.
Scheduling Acyclic Traffic in Cyclic and Deterministic Communication Systems.
Johannes von Hoyningen-Huene and Andreas Mueller.
Scheduling of Safety-Critical Time-Constrained Traffic with F-shaped Messages.
Antonin Novak, Zdenek Hanzalek and Premysl Sucha.
10:30 – 11:00 Coffee break
11:00 – 12:30
WiP Session 2 – Applications and Systems
Real-Time Ranging and Machine Learning Based Obstacle Detection for Automatic Train Pairing.
Raja Sattiraju, Jacob Kochems and Hans Dieter Schotten.
Model-Based Design Languages: A Case Study.
Ivan Cibrario Bertolotti, Tingting Hu and Nicolas Navet.
Exposing Intelligent MES functionalities as enabler for Cloud Manufacturing.
Christos Alexakos and Athanasios Kalogeras.
Security Threats and Issues in Automation IoT.
Pal Varga, Sandor Plosz, Gabor Soos and Csaba Hegedus.
A Centralized Cooperative SNMP-based Coexistence Management Approach for Industrial Wireless Systems.
Nico Wiebusch, Dimitri Block and Uwe Meier.
Modelling of Vehicle-to-Vehicle Communications in Platooning from Cyber-Physical System Perspective.
Maytheewat Aramrattana, Essayas Gebrewahid, Sebastian Kunze, Nikita Lyamin, Mohammadreza Mousavi, Walid Taha and Alexey Vinel.
Local Intelligence for a Customer Energy Management System equipped with Smart Breakers.
Stefan Kollmann, Stefan Wilker, Marcus Meisel, Alexander Wendt, Lampros Fotiadis and Thilo Sauter.
12:30 – 14:00 Lunch
14:00 – 15:00
Keynote
Jerker Delsing - Local Automation Cloud Communication
15:00 – 15:30 Coffee break
15:30 – 17:00
Session 8 - Wireless
Real-Time Scheduling for Wireless Networks with Random Deadlines.
Mohamed Kashef and Nader Moayeri.
Life Cycle of Wireless Sensor Nodes in Industrial Environments.
Hans-Peter Bernhard, Andreas Springer, Achim Berger and Peter Priller.
Smart: Adequate Selection of Relay Nodes to Support Cooperative Communication in WSNs.
Suelen Laurindo, Ríad Nassiffe, Ricardo Moraes, Carlos Montez, Gustavo Araujo, Odilson Valle and Francisco Vasques.
17:00 – 17:15 Closing Session
18:30 – 20:00 Visit to Nidaros Cathedral